Lord of the Rings Strategy Battle Game


Tato hra patří mezi trio nejrozšířenějších a nepropagovanějších her od firmy Games Workshop. Jak již název vypovídá, hra se odehrává v prostředí světa knižní a na počátku nového tisíciletí i zfilmované trilogie Pána Prstenů od spisovatele J.R.R. Tolkiena. Máte tedy na výběr ze dvou stran. ZLA nebo DOBRA. ZLO reprezentují Sauronovy armády z Mordoru, Legie Bílé ruky z Železného pasu, goblini z Morie, Východňané, korzáři či Haradrimové s jejich obrovskými válečnými slony – Mumakily! A mnoho dalších. DOBRO je zastoupeno Společenstvem prstenu, armádami elfů, trpaslíků, hobitů a lidských království jako jsou Gondor, Rohan, ale také zaniklé království Arnor.

Logo hry

Pravidla hryHerní systém je velmi jednoduchý. Dá se říci, že nejjednodušší ze všech her od Games Workshop. Nehraje se po jednotkách, ale za každý model samostatně – tzv. skirmish. Herní kolo má pouze 3 fáze, ve kterých se hráči střídají. První fází je POHYB, kdy se pohnete s každým ze svých modelů. Poté se pohne se všemi svými figurkami protivník. Následuje kolo STŘELBY, kdy si vyberete cíl střelby každého svého modelu, co může střílet a pomocí hodu kostek, zjistíte, zda jste někoho zastřelili či nikoliv. Poté totéž učiní protivník. A poslední kolo se vyřeší BOJE. Opět pomocí kostek. Toto kolo je společné pro oba hráče. Na začátku dalšího kola si hodíte kostkou, kdo bude tentokrát začínat.

Cílem hry je splnit jeden ze scénářů, které si můžete vybrat v knize Legions of the Middle-Earth, a nebo se pokusit zničit protivníkovu armádu. Téměř každá armáda má svou knihu speciálních pravidel – Sourcebook. To je obdoba codexů do Warhammeru 40.000 nebo armybooků do Warhammeru Fantasy Battles.

Ke hře potřebujete metr či měřítko v palcích či centimetrech (ano, tato jediná hra z produkce Games Workshop má možnost hraní i v centimetrech!), pár kostiček, pravidla, stůl či hrací desku, terény a samozřejmě figurky – vaši armádu. Díky hernímu stylu skirmish není vůbec potřeba mnoho modelů. Počet figurek v armádě se pohybuje mezi 10ti až 50ti, takže je to poměrně málo finančně náročná hra. Modely jako u ostatních her od Games Workshop, jsou převážně v plastu. Hrdinové a některé speciální jednotky jsou pak v kovu. Jako u většiny wargamingových her jsou figurky nenabarvené a neslepené.

Starter hry

Běžná sekce: