Malifaux


18. století, alternativní historie... magie v našem světě umírá, rozhodli jsme se otevřít bránu do jiného světa... a nalezli jsme hodně magie a prázdné město ne nepodobné těm našim... nazvali jsme ho Malifaux...

... a dějí se tam fakt divné věci...

Malifaux je skirmish taktická hra s miniaturami s důrazem na jednotlivé postavy odehrávající se v tajemném městě Malifaux a jeho okolí. Prostředí světa hry lze nejlépe popsat jako směs sci-fi, fantasy, horroru, westernu, steampunku a místy i trochu té alternativní historie.

Hráči ovládají skupinky hrdinů, dobrodruhů s magickými schopnostmi při jejich cestách po světě Malifaux za kameny, které zvětšují magickou moc, jedná se o tzv. Soulstone - kameny duší. Můžete si vybírat z mnoha typů hrdinů a jejich pomocníků: překrásných hrdinek, nemrtvých, démonů, zvířat, elementů, westernových hrdinů, zrůdiček, asijských bojovníků, steampunkových strojů, barové tanečnice, woodoo panenky, vyvrhelů společnosti, nemrtvé čivavy, buldočků, sestřičky z nemocnice, plyšových medvídků, holčičky posedlé démony, goblinů a goblinky, divokých prasátek, skoro anime postaviček a nebo prostě klasických řezníků se sekáčkem. Celkově je tématika lehce ujetá, vtipná a trochu morbidní... Modely v základním měřítku 32mm jsou nádherné, detailní, ale pozor, jak je tomu i u jiných podobných her, nejsou namalované.

 

Příprava hry

Partie hry probíhá tak, že se nejprve určí prostředí světa Malifaux, ve kterém se hraje (město, bažina, les a podobně). Dále se určí cíle hry pro každou stranu zvlášť. Například zlividovat cizího velitele, ukořistit poklad, přežít, zabrat určitá místa a jiné. Poté se vyberou vedlejší cíle, veřejně nebo tajně (za jejich zveřejnění získáte více vítězných bodů). Nakonec se určí ještě další speciální efekty, které vyplývají z výše uvedeného rozestavení (například v bažině se můžou objevit fakt divné věci). Hráči si poté ze svých miniatur vytvoří skupinku se kterou budou hrát.

Vybírat lze z 5 frakcí. Frakce Arcanists elementů, zvířat, přírody a strojů; frakce nemrtvých, smrti a oživování – Ressurecionist; frakce demonů a všech fakt divnejch věcí, které neměly spatřit světlo světa – Neverborn; frakce žoldáků, odpadlíků, goblinů a goblinek - Outcasts a frakce těch, kteří chtějí mít nejvíc Soulstonů pro sebe, ředitelů, ochránců lidských práv a kovbojů - Guild. Dle daných pravidel je pak lze různě kombinovat.

Válečné prase z frakce Outcasts

Skupince vždycky velí nějaký kápo. U větších her jsou velitelé dva. Každá postava má určité bodové ohodnocení, unikátnost a podobně. Hráč se musí vejít do celkového limitu bodů, na které se hraje. Standardní hry se hrají s cca 6-12 modely. Větší s dvojnásobkem.

 

Průběh hry

Na začátku hry hráči vyloží všechny své postavy na stůl a může se hrát. Soupeři se střídají po tažení jedním modelem. Postavy se pohybují po bojišti, střílejí po sobě, bijí se, používají speciální schopnosti, zbraně, magii a snaží se splnit určené cíle hry, za které hráč získává na konci hry vítězné body.

Hra vyniká unikátní mechanikou hry, kdy se nepoužívají žádné hrací kostky, ale balíček hracích karet. Ten simuluje osud - vrhání kostek. Místo hození kostkou si táhnete kartu z balíku a máte výsledek.

Karty v balíčku mají nádherné zpracování a nechybí ani pozitivní a negativní žolík. Během hry si také každé kolo lížete karty na ruku a těmi můžete tahání karet (házení kostkou) různě ovlivňovat. Například, pokud se Vám nelíbí hodnota na kartě, tak ji nahradíte tou z ruky. Nebo tyto karty zahazujete a tím platíte za nějaké schopnosti hrdinů.

Zajímavostí jsou třeba efekty tzv. pozitivní a negativní flip. Ten říká, že otočíte několik karet z balíku a použijete ten nejlepší/nejhorší výsledek. Samostatnou kapitolou jsou také kameny duší, které používají většinou jen velitelé a které fungují také jako platidlo za různé efekty.

Po šesti (a více) kolech hra končí. Spočítají se vítězné body za splněné cíle a ten kdo jich má více, ten vyhrává. Herní systém je perfektní pro kompetitivní hru i pro pobavení s přáteli. Kampaňové hraní je taktéž podporováno.

Hra je bohatá, taktická, silně návyková a téma Vás nutí se smát po celou dobu hry.

Běžná sekce: