Osadníci z Katanu: Rychlá karetní hra


Malé cestovní verze oblíbených deskových titulů jsou prostě v módě. Někdy jde o zjednodušení původní hry, někdy zase o hru, která se de facto jen inspiruje tématem. A právě zástupcem té druhé kategorie jsou karetní Osadníci z Katanu.

Balení hryCílem hry je jako první získat deset bodů. Ty lze získat z karet, které "postavíte" za suroviny. Ty si zase vezmete do ruky nebo vyměníte na tržišti nebo třeba s někým z protihráčů.

Různými kombinacemi surovin tak můžete postavit vesnici, tu můžete rozšířit v město a to ještě dál rozvinout. A právě tato kategorie vám přináší nejvíce bodů. Ty přinesou v menší míře i cesty a rytíři, ale ti hrají i jinou významnou roli. Za každou cestu bez bodů můžete vyměnit o jednu surovinu za kolo víc. A za každého rytíře si pak jednu další na konci kola vytáhnout. 

Hra je určena pro 2-4 hráče a pravidla lze zvládnout během necelé čtvrt hodiny. Po jedné odehrané hře pak získáte dost zkušeností na to, abyste mohli i pořádně taktizovat. Jednu partii odehrajete tak za 20-30 minut, což je myslím ta správná doba pro cestovní verze her.

Hra opravdu příjemně ubíhá a není problém odehrát i několik partií za sebou, aniž by se nějak ohrála. Díky jisté míře náhody (zejména v otázce surovin, ale i v taktice ostatních hráčů) neexistuje žádný vítězný postup. Jednou se vám nějaký postup může vyplatit, podruhé zase naopak. Na druhou stranu, nejste hříčkou osudu. Hra odměňuje taktizování a flexibilitu ve schopnosti reagovat na tahy ostatních.

Herní karty

Pokud hledáte jednoduchou a relativně rychlou hru, která přitom není kompromisem v otázce zábavnosti, pak by se vám Osadníci z Katanu ve své karetní verzi mohli líbit.

Běžná sekce: