Polaris: Rozhovor s Miroslavem Kociánem


Rozhovor s Miroslavem Kociánem, spolumajitelem vydavatelství Polaris, které už pěknou řadu let uvádí na trh české překlady knih z prostředí Warhammeru Fantasy Battles a Warhammeru 40.000. Nejenže tak vydávají jednu z nejrozsáhlejších knižních řad u nás, ale zároveň byli pro mnoho lidí, včetně mě samotného, vstupní branou do obou těchto propracovaných herních světů.


Felix a Gotrek - jedna z nejslavnějších sériíJak jste začal s Polarisem a o co všechno se v něm teď staráte?

Vydavatelství Polaris jsme založili v roce 1990 – otevřela se možnost začít podnikat a cítili jsme, že tohle bychom chtěli dělat. Pokud jde o mne, tak jako správný spolumajitel malé soukromé firmy dělám ode všeho něco: hlavně se ale zabývám výběrem knih a redakční prací. To znamená, že sleduji, co vychází v USA a Anglii, když mne to zaujme, přečtu si to, rozhodnu, jestli to vydáme a pokud ano, vyberu překladatele, kterému to pošlu. Hotový překlad pak projdu se zvláštním důrazem na to, zda se neliší od toho, co chtěl knihou říct autor, a předám na jazykovou korekturu.

 

A jak začal Polaris s Warhammerem?

Warhammer jsme objevili už někdy v roce 1991, když ještě v Anglii spadal pod jiného vydavatele. K dispozici jsme tehdy měli jen cykly Genevieva, Konrad a sbírku Vlčí jezdci. Začali jsme s ní, ale než jsme se dostali k dalším, Warhammer změnil v Anglii vydavatele a nějakou dobu jsme museli čekat, až se tam věci utřepou. Mezitím William King napsal Zabiječe trolů – knihu, kterou jsme spolupráci s Warhammrem zahájili podruhé.

 

Hvězdný vlk

Jak si knihy na trhu vedou, jste s nimi spokojení?

Ono hlavně záleží na tom, jestli jsou s nimi spokojeni čtenáři. Podle údajů o prodejnosti jsou – rozhodně víc, než recenzenti, kteří je zhusta ignorují. Pokud jde o úspěch na trhu, nestěžujeme si, ale celý trh jde v tomto státě bohužel přičiněním našich osvícených vládců do háje a je tady reálná možnost, že se tamtudy odebereme i my. Velké potíže mi například působí vysvětlovat anglickým vydavatelům Warhammeru, jak je možné, že u nás knihy mají každý rok jinou daň z přidané hodnoty a do jakých výší se šplhá (v Anglii je 0%). Mimochodem, už jen tato daň převyšuje nás průměrný zisk z knihy přibližně o polovinu.

 

Chystáte další komiksy z prostředí Warhammeru?

Prodejnost toho prvního nebyla zase tak skvělá, takže v tom směru budeme opatrní.

 

Co chystáte dalšího? Jak to vypadá se sérií Horus Heresy?

Co chystáme, najdete v našem edičním plánu. Pokud to tam není, nechceme o tom mluvit, protože ještě nemáme uzavřenou smlouvu. Horovo kacířství samozřejmě bude pokračovat; poté, co nám překladatel v době, kdy jsme po něm chtěli další díl, oznámil, že to už dělat nebude, jsme museli najít jiného překladatele, takže k určitému zpoždění dojde. Při té příležitosti jsme ale našli překladatelů víc, takže by v konečném důsledku mohlo dojít spíše ke zrychlení.

 

Chystáte i nějaké e-knihy?

Bohužel, jsme závislí na zisku z prodeje knih, a v elektronických knihách zatím žádný zisk nevidím. Ne že bych proti nim něco měl, ale musí se zaplatit, to je zákon trhu, který není radno překračovat.

 

Obránci Ulthuanu

Jak probíhá výběr nových knih?

Už jsem se o tom zmiňoval – přečtu je a rozhodnu. U Warhammeru a Warhammeru 40 000 dáme v mezích možnosti i na přání čtenářů a spolurozhodují i překladatelé a jiní naši spolupracovníci. Vzhledem k množství knih vydaných za rok nechceme současně rozbíhat příliš mnoho sérií, takže ty delší zůstávají v permanenci několik let a tak trochu blokují vydání jiných sérií. Ale když uvážíme, kolik knih už ve Warhammeru vyšlo, nemůžeme chtít všechno najednou.

 

Jak dlouho trvá od rozhodnutí o vydání knihy do jejímu vydání?

To je různé. Závisí to hlavně na tom, jak moc se snaží překladatel. Obecně o knihách rozhodujeme na konci roku (cca v listopadu) a vyjít by měly v průběhu roku příštího.

 

Kolik lidí na jedné knize pracuje?

Překladatel, kterému se snažíme přenechat celou sérii, pak já jako redaktor, potom jazyková korektura, technik, další korektor a tiskař. K tomu grafik, který dodá obálku a celkové grafické pojetí knihy. No a nakonec obchod.

 

Zabíječ trolů

Jaké jsou rámcové počty vydaných knih?

Jestli tím myslíte počet vydaných kusů jednoho titulu, tak u Warhammerů od 2 500 do 15 000. Velké rozdíly jsou mezi jednotlivými romány a povídkovými sbírkami a cykly, například těmi od Williama Kinga nebo Dana Abnetta.

 

Kolik lidí pracuje v Polarisu? Kolik máte externích zaměstnanců?

Polaris má dva majitele, obchodní zástupkyni, techničku a dealera. V pěti zvládáme všechno, co je třeba – kromě překladů, korektur, grafiky a tisku. Na to máme externí spolupracovníky. Ty ale nezaměstnáváme; jejich práci nakupujeme přímo od nich nebo od jejich firem. 

 

Nejúspěšnější kniha?

Ve Warhammeru? Asi pořád ještě Zabiječ trolů.

 

Víc se prodává Warhammer 40.000 nebo klasický Warhammer?

Zatím klasika.

 

Děkujeme za velmi sdílné a otevřené odpovědi. A přejeme Polarisu, ať se mu daří i v následujících letech, nejlépe co nejčastěji ve společnosti titulů z prostředí Warhammeru Fantasy Battles a Warhammeru 40.000!

 

Oficiální web vydavatelství Polaris (ediční plán a vydané knihy)