Puppet Wars - Vybalujeme


Bylo, nebylo. Někde, nikdo přesně neví kde, hluboko v bažinách Malifaux stojí chatrč.

Existuje mnoho obyčejných, polorozpadlých chatrčí roztroušených po celých zrádných bažinách, ale na téhle není nic obyčejného. Tahle, se nikdy nenachází dvakrát na stejném místě. Je to domov čarodějnice Zoraidy. Bojí se jí všichni, kteří měli tu smůlu nebo byli natolik hloupí, že se ocitli v bažinách.

Po celá léta, když Zoraida opustila svou chatrč kvůli nějaké zlověstné pochůzce, tak bažina začala poslouchat zvuky té nejmenší války odehrávající se uvnitř chatrče. Malé, to ano, ale zlé a bez rovnosti. Války látek a vycpávek, stehů a kouzel, knoflíků a záplat, jehel a nití. Pokud budete poslouchat velmi, velmi pozorně, můžete slyšet jak spolu bojují loutky.

Loutky

Puppet Wars (PPW) je desková hra pro 2-4 hráče. Základní set není zrovna nejlevnější záležitostí, ale na druhou stranu svojí cenou nevybočuje z průměrné ceny deskových her. Obsahuje dostatek žetonů a figurek pro hru dvou hráčů a dále je k němu možné koupit rozšíření, čímž získáte další figurky a celkově větší variabilitu hry.

Rozšíření už se aktuálně dají koupit čtyři, každopádně se připravte na to, že jak koupíte základní box, tak se do figurek zamilujete, protože jsou krásně detailně provedené a kdo hraje Malifaux, tak už bude spoustu z nich znát. K Malifaux se váže ještě jedna věc. Figurky z PPW jsou brány jako zcela legální proxy i pro Malifaux a to včetně turnajů a tím se trošku mění ta pořizovací cena, jelikož vlastně získáte možnost hrát dvě hry za cenu jedné. Občas není zrovna jednoduché poskládat gang do Malifauxu, ale jde to. Ale teď zpět k PPW a popisu základního setu.

Obsah krabice

Samotný set je trošku rozporuplný, krabice jako taková je vyrobená z tenkého kartonu a její výdrž je v podstatě minimální. Možnosti jsou dvě. Buď pořídit speciální kufřík, který už pro PPW existuje, anebo si vyrobit krabici vlastní.

 

Krabice obsahuje:

  • 18 figurek
  • Knihu pravidel
  • Knihu map
  • Žetony
  • Herní plán
  • 2x Puppet Deck
  • Karty figurek

 

Herní plán má rozměr 30,5x30,5 cm, takže se vejde úplně všude, je vyrobený z tvrdého kartonu a vypadá výborně. Doporučuju hrát na světle, protože některé originální žetony jsou poměrně špatně vidět, ale i to je řešitelné.

Herní plán a žetony

Pravidla jsou na krásném křídovém papíře stejně jako kniha map, obojí doplněno krásnými artworky. V knize map je prvních pár scénářů zpracovaných formou výuky a ty vás tak postupně provedou celou hrou. Případně máte samozřejmě možnost přečíst si rovnou kompletní pravidla.

Kniha pravidel

Nebojte se, pravidla jako taková nejsou složitá a pro lidi, kteří bojují s angličtinou je tady výborná zpráva. Kompletní pravidla byla autorem článku přeložena do češtiny, takže Vám v hraní nic nebrání. Karty loutek jsou vyrobené z lesklého plastu, doplněné artworky a jsou na nich kompletní údaje, které potřebujete při hře znát.

Karty loutek

Tak tímhle jsme si prošli tu hezčí část, teď přijde ta relativně ošklivější a to jsou žetony. Papírové žetony jsou vyrobené z měkkého kartonu a rozhodně potřebují zpevnit a nejlépe ještě přelepit průhlednou lepicí páskou, jinak jejich životnost příliš dlouhá nebude.

Žetony

A teď asi ta nejslabší část celého balení a to jsou žetony na označení pracovních stolů, neprůchodného terénu a podobně. Průhledná plastová kolečka jsou vyloženě nevhodná a na herním plánu poměrně špatně viditelná.

Tímhle končí první z případné série článků o PPW. Snad máte alespoň představu, co Vás čeká v základním balení čeká. Podle toho časové vytížeností tak přijdou časem ještě články o úpravách hry nebo hraní.

Běžná sekce: 

Komentáře

Nějak mi článku utekl odkaz na překlad pravidel :D. Překlad najdete na http://warhammer.ezin.cz/ppwpreklad.pdf