Světelné meče ve Star Wars


Světelný meč je jedním ze symbolů Star Wars a byla to právě tato zbraň, která se v rukou rytířů Jedi i jejich protivníků, šampiónů temné strany síly, Sithů stala jednou z nejmocnějších a nejobdivovanějších zbraní tohoto univerza.

Není bez zajímavost, že oproti pozdějšímu výjimečnějšímu statusu světelných mečů byly v původních konceptech tyto zbraně mnohem běžnější a našli si cestu do rukou třeba stormtrooperů. Nakonec však George Lucas rozhodl dát je do rukou jen rytířům Jedi, aby učinil jejich řád ještě výjimečnějším.

Souboj z Epizody IV mezi Obi Wanem Kenobim a Darth Vaderem - Lucas films

Každý světelný meč byl svým způsobem unikát, neboť si jej obvykle vytvářel jeho nositel. V té nejběžnější podobě to byl válcovitý jílec o délce asi dvaceti až čtyřiceti centimetrů, uvnitř kterého se skrývalo celé technické ústrojí zbraně.

Rytíř Jedi - ze hry Star Wars: The Old RepublicA jak světelný meč ze Star Wars fungoval? Vysokovýkonný energetický zdroj skrz sérii čoček a zesilovačů přetvářel svou energii v plasma. Toto plasma bylo vysíláno skrz řadu ohniskových krystalů, které utvářely finální vlastnosti čepele včetně barvy. Za ideální počet těchto krystalů byly považovány tři, ačkoli stačil i jeden jediný. Následoval průchod několika dalšími menšími součástkami a výsledkem byla čepel.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, světelný meč sloužil k několika účelům, tím nejznámějším byl určitě boj. Síla této zbraně byla srovnatelná jen s málokterými jinými. Byla schopna přeseknout takřka jakýkoli materiál v galaxii a tkáň pro něj tak nebyla žádnou překážkou. Zajímavostí je, že rány po světelném meči takřka nekrvácely, ať už bylo zranění sebevážnější.

Světelný meč byl ale přítomen i při ceremoniálech, jako byla například pasování padawanů na rytíře Jedi. Během něj rytíři Jedi s tasenými světelnými meči utvořili kruh okolo padawana, kterému byl předsedajícím mistrem useknut jeho učednický cop na znamení ukončení jeho výcviku.

Světelný meč je jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších symbolů Hvězdných Válek a řádu rytířů Jedi. Vytvoření této zbraně bylo jedním z mnoha originálních prvků, které vtiskly Star Wars jistou výjimečnost mezi ostatními sci-fi univerzy a staly se základem jeho detailního prokreslení. Není tak divu, že se dnes o světelném meči můžeme dozvědět daleko víc, než by jen šlo z dvojice filmových trilogií vůbec odvodit. Bez něj by totiž příběhy Star Wars nebyly to pravé.

Běžná sekce: