The Settlers Online


Herní série The Settlers od německého studia Blue Byte patří ke stálicím a veteránům žánru počítačových strategií. Už od roku 1193 jednotlivé díly razí svébytnou a originální cestu, která je The Settlers vlastní. Všichni, kteří měli na skladě málo surového dřeva a pily na výrobu prken tak stály, zatímco jejich produkty byly tolik žádané pro další rozvoj, vědí, o čem mluvím.

Pro ty, kteří snad nezkusili ani jeden z dílů, krátké shrnutí základních principů. The Settlers je zejména ekonomicky zaměřená budovatelská strategie, ve které se od píky staráte o rozvoj své osady a pečlivě plánujete, co vystavíte dalšího, abyste svou malou ekonomiku rozvíjeli správným směrem. Přítomny jsou i boje, ale v podstatě jen v té nejčistší zjednodušené verzi. Hlavní důraz je totiž kladen na výstavbu vašeho hospodářství.

The Settlers Online - oficiální wallpaper

Nuda, říkáte? Málo akce? Může se zdát, že taková hra musí brzo omrzet, ale opak je pravdou. The Settlers jsou mimořádně chytlavou záležitosti s roztomilou grafickou a hratelností, kterou by leckteré moderní hry mohly jen zdálky závidět. Hra vás nutí uvažovat a přemýšlet nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě, protože jedna nevhodně postavená budova může výrazně zpomalit rozkvět vaší malé osady.

The Settlers si stále drží své základní hodnoty, ale zároveň i jdou s dobou. Moderní trendy tak stály i za vývojem posledního dílu série – The Settlers Online. Ano, jak název napovídá, tentokrát se bude hrát přes internet. A jak je v poslední době zvykem, zadarmo. Alespoň v základu. Tvůrci totiž vydělávají osvědčeným konceptem prémiových služeb, které vám umožní vaši osadu zkrášlit, urychlit vývoj či získat chybějící suroviny. Pokud se ale spokojíte s trochou útrpného čekání, můžete hrát zcela zdarma.

Screenshot ze hry

Hra se nyní nachází ve fázi otevřené bety, ale již plně nabízí osídlování vašeho vlastního ostrova. V delším časovém horizontu by se pak měly objevit i hry s protihráči, ale zatím si musíte vystačit s přednastavenými protivníky, které vaše armády musí porazit.

Co je třeba ocenit, je fakt, že si hra zachovává své základní principy i hravou karikaturní grafiku. Oproti jiným podobným hrám navíc po několika dnech hraní tak výrazně nezpomaluje, co se týče rozvoje vaší osady. A to je rozhodně plus. I tak vás ale čeká mnoho čekání, které ale chytrými tahy můžete výrazně zkrátit.

Screenshot ze hry - větší přiblížení budov

Z negativ by jistě šlo vyzdvihnout občasné drobné problémy, které jsou spjaté s beta verzí, ve které se nyní vývoj nachází. Nebo stále ještě chybějící hra hráčů proti sobě. Taktéž ne úplně vyvážené surovinové náklady některých staveb v pozdějších fázích mohou způsobit hráčům vrásky na čele.

Otázkou také je, jak dlouho vás The Settlers Online mohou bavit. Časem se sice dopracujete k takzvaným Adventures, ale pod nimi se neskrývá nic moc jiného, než ostrovy, na které můžete vyslat své armády a porážet nepřátele. Ano, žádné budování nových ekonomik, jen odklikávání bitev a doplňování stavů vašich jednotek.

Screenshot ze hry - výřez bitvy

Celkově ale nelze než The Settlers Online i v jejich současné vývojové fázi doporučit všem fanouškům budovatelských a ekonomických strategií. A ti, kteří jim neholdují, mají šanci si tuto legendární sérii alespoň zdarma vyzkoušet. Třeba zaujme i mnohé z nich. A minimálně na pár týdnů to bude dobrá a napínavá zábava.

Oficiální stránky hry

Běžná sekce: