Začínáme s wargamingem: Hobby


Wargamingové hobby je důležitou součástí všech her. Je zvykem, že jsou jednotlivé modely dodávány nenabarvené a často nesložené, což pro hraní vyžaduje jejich slepení a nabarvení. To však není nepříjemná nutnost, ale i obrovská příležitost k úpravě armády podle vašich představ.

V zásadě existují tři části hobby spojeného s wargamingem. První z nich je skládání modelů, které je u plastových modelů jednoduché, ale nabírá na složitosti s jinými materiály, jako je například kov. Pevné spojení kovových dílů pak často vyžaduje vrtání modelů a jejich propojování drátkovými spoji.

Sprue protitankové zbraně - copyright Battlefront Miniatures

Barvy na modely (zde Vallejo)Druhou a zřejmě nejčastěji skloňovanou částí je barvení. Existuje velké množství vybavení, které si můžete pro své potřeby pořídit. Opravdovou šíři možností ale přináší až samotné malování modelů. Existuje obrovské množství technik a postupů, které můžete použít, abyste dali vaší armádě unikátní vzhled. Skvělým vodítkem pro začátek je některá z četných knih, které se speciálně malování modelů věnují.

Poslední z trojice a nejpokročilejší z nich, jsou konverze. Jedná se o úpravy existujících modelů s cílem dát jim unikátní vzhled, ať už menšími či většími zásahy. Popřípadě rovnou jejich umisťování do výstavních panoramat. Této oblasti se obvykle věnují až zkušenější hráči, kteří touží odlišit se od ostatních a už mají dostatek zkušeností jak se sestavováním, tak s barvením miniatur.

A pokud zrovna tato část wargamingového světa není váš šálek kávy, existuje spousta možností se tomu vyhnout. Jednou z nich je odkoupení již hotové armády od některého z hráčů. Ta je určitě ve výsledku levnější, ale budete se muset spokojit s určitým stylem i nepříliš velikým výběrem prodávaných armád.

Druhou pak je ta nechat si od někoho složit a nabarvit jednotky podle vašich představ. Za ni zaplatíte násobně víc, ale na druhou stranu získáte přesně tu frakci, kterou chcete, složenou podle vašich představ a nabarvenou na obvykle velmi vysoké úrovni.

Budete rovněž potřebovat spoustu kvalitních štětců

Shrnutí

Skládání modelů, jejich barvení a konverze jsou důležitou součástí toho, co nazýváme wargamingem. Mnoho nováčků tato oblast zrovna neláká, ale většina z nich po krátké době a několika pokusech zjistí, že je naopak velmi zábavná a pohled na hotovou armádu jim poskytuje hluboké uspokojení srovnatelné s vyhranou bitvou. No a dívat se na nabarvené jednotky na bojišti je mnohem krásnější než pohled na hromadu poloslepených miniatur.

Běžná sekce: 

Komentáře

Koupě hotové armády je obvykle to nejlepší řešení pro člověka který nechce barvit ani nic lepit atd.   Bohužel jen v čecháh platí že hotová armáda = cena nižší než pořizovací náklady. Ve světě to funguje přesně naopak.   Další problém je sehnat opravdu kvalitní armádu, se kterou se dá hrát. Často se sice prodávají armády bodově poměrně vysoko, ale sestava je v podstatě nehratelná - armáda nebude mít konzistentní výsledky, prerekvizity pro výhru v turnajích atd. S tím jde ruku v ruce i další problém - malá nabídka. Z části je to dáno i tou očekávanou cenou, další fakt je, že u nás normálně turnajově nevyžadujeme full paint, spousta armád je tak ve stavu permanentního rozbarvení, takže při prodeji nespadne do té kategorie hotová armáda.   Sám jsem několik armád, plně nabarvených prodával. A i když vezmu cenu jen na úrovni nákpu nových modelů, tak je další problém na světě, když chce člověk prodat najednou opravdu rozsáhlou - variabilní - armádu čítající 200+ modelů. Málo kdo v čechách vytáhne z peněženky třeba 25 tisíc, přitom, kdyby si naúčtoval jen 100 kč za složení a nabarvení jednho modelu (nehledě na typ a velikost), znamenalo by to dvojnásobek ceny... a přiznejme si, kdo má v rozpočtu volných 50 tisíc, které navíc nacpe právě do jedné armády...

Díky za super názor, který podrobněji tuhle problematiku rozebírá. Máš, myslím, úplnou pravdu!

Dík