Želví závody


Hledáte nějakou jednoduchou deskovou hru pro mladšího sourozence či potomka? A z Člověče, nezlob se už máte noční můry nebo aspoň chuť zkusit něco jiného? Pak by vás mohly zaujmout Želví závody.

Princip hry je jednoduchý. Dostanete do svých rukou osud jedné želvičky, která se snaží dostat dříve než její souputnice k poli se salátem. Přeskákat těch několik políček k výhře ale nemusí být tak lehké. Zvlášť, když vám občas nějaký ten soupeř vyleze na záda a kus se sveze. Nebo vás rovnou pošle o nějaké to pole zpět.

Hra je vhodná pro 2-5 hráčů a hratelnost je přitom celkem vyvážená, ať hrajete ve dvou či v plném počtu. Každý z hráčů si totiž na začátku hry vylosuje náhodně jednu z pěti barev želvičky, kterou nikomu neukazuje. Často tak až do (poměrně svižného) konce hry zůstává záhadou, kdo za jakou želvičku hrál.

Želví závody

To totiž maskují hlavně karty, které hráči postupně vykládají a pohybují tak želvičkami, jejichž barva je na nich uvedená. Může se vám tak stát, že si vylosujete zelenou a přitom vám budou rozdány třeba jen modré a červené karty. Ty pak podle znaménka (plus nebo mínus) posouvají po vyložení danou želvičku (a ty ostatní, které jí "sedí na zádech").

V Želvích závodech se totiž jednotlivé figurky nevyhazují, ale staví se na sebe. Šikovně se tak může svézt až k cíli. Nebo riskovat postup opačným směrem, pokud je na vaši či některou z želviček pod vámi zahrána karta posouvající ji dozadu.

Pravidla hry jsou jednoduchá a zvládnutelná za jedno odehrání. Hra samotná může trvat od pár minut třeba po čtvrt hodinu a to podle toho, jak moc se bude využívat hromadného posouvání více želviček či obecně pohybů zpět.

A o kvalitách Želvích závodů zejména s ohledem na dětské publikum (ale krátce se u ní zabaví i dospělí) svědčí to, že v roce 2005 získaly dětskou obdobu prestižní německé ceny deskových her "Spiel des Jahres". Takže hurá na salát!

Běžná sekce: