Pandořina hvězda: Bariéra


Sci-fi romány zdaleka nejsou na pultech českých knihkupectví raritou, byť je pravda, že v záplavě jiných alternativ občas zanikají. Na druhou stranu, vzpomeňme si, že řada klasiků fantastiky (Asimov, Bradbury a takto by šlo pokračovat) postavila svou spisovatelskou kariéru právě na sci-fi.

Pro čtenáře našeho webu asi nebude sci-fi literatura úplnou novinkou, alespoň pokud jsou zároveň i fanoušky Warhammeru 40.000, jehož mateřská společnost Games Workshop se na poli knih poměrně čile snaží. Na druhou stranu, občas stojí za to zkusit i něco jiného – a v našem případě to byl první díl sci-fi tetralogie Petera F. Hamiltona, Pandořina hvězda: Bariéra, jejíž recenzní výtisk se nám dostal do rukou.

Obálka knihy

Možností, kam se lidstvo během pár desetiletí nebo století vyvine, je nespočet. A jedna z nich se předestírá v tomto románu, ve kterém lidé pomocí technologie červích děr kolonizovali blízký vesmír a ve kterém prostřednictvím regenerativní medicíny dokáží žít v podstatě nesmrtelné životy. Což má poměrně zajímavé společenské dopady.

Tato budoucnost není příliš násilná, hlavní hrozba je vnitřní v podobě teroristických zásahů organizací, které nesouhlasí s vývojem společnosti směrem k něčemu, co by šlo nazvat vesmírným kapitalismem. To by se ale brzy mohlo změnit, protože ve vzdáleném vesmíru byla zpozorována nečekaná událost. A nebyli by to lidé, aby je zvědavost nesměřovala k prozkoumání tohoto neznáma.
Pandořina hvězda je rozsahem mamutí knihou; na druhou stranu, jakmile se čtenář dostane do děje, utíká příjemně rychle. Hamilton se ovšem nijak neostýchá hned od začátku rozjet několik dějových linek, takže než se k závěru začnou některé protínat, klade to zvýšené nároky na pozornost (ale i představivost, protože informace o tomto vesmíru se ke čtenáři dostávají kousek po kousku). A přestože se některé linky ke konci uzavřou, nemělo by být překvapením, že jde teprve o rozehrávku delšího příběhu, který čekají ještě tři navazující díly.
Pokud hledáte přístupnou, ale zároveň příběhově vrstevnatou sci-fi na zimní večery, Pandořina hvězda může být tou správnou volbou. Čekají vás nové planety i sympatičtí hrdinové, kteří se ale nezřídka postaví proti sobě.

Ukázku knihy najdete na stránce nakladatelství Planeta9.

Běžná sekce: