Tom Sweterlitsch: Terminus


Mix detektivky se sci-fi – tak by se dala v krátkosti shrnout kniha Terminus od Toma Sweterlitsche. Byla by ale škoda zůstat u takového krátkého shrnutí, protože Terminus toho nabízí podstatně více.

Nebude snad přílišným prozrazením děje (ostatně jde o součást anotace), když řekneme, že se události odehrávají v několika časových rovinách. Mezi nimi cestuje vyšetřovatelka Námořní vyšetřovací služby NCIS Shannon Mossová, aby vypátrala viníka nebo viníky hrůzné vraždy rodiny mariňáka účastnícího se tajného vládního projektu.

Obálka knihy

Terminus se z větší části odehrává v nedávné minulosti a částečně i v „současnosti“. Hlavním sci-fi prvkem je cestování časem a navštěvování různých alternativních budoucností. Pokud se vám líbil film Počátek, tak k němu se kniha postupně velmi přiblíží. K tomu ještě hraje důležitou roli Terminus, hrůzný konec lidstva, po kterém se kniha jmenuje a který uzavírá postupně bližší a bližší budoucnost, do které se cestovatelé časem dostávají. Jinak se ale příběh drží spíše při zemi a soustředí se na samotné vyšetřování využívající metod, které právě cestování časem přináší.

Nakladatelství Planeta9 s touto knihou nesáhlo vedle a přináší poctivou sci-fi detektivku, která se čte jedním dechem. Vychutnání si pátrání po záhadě rozhodně nebrání příjemný překlad Michaela Taliána, který v podstatě nikde nedrhne. A jestli máte vyloženě rádi tištěné knihy, tak vám po technické stránce (papír apod.) Terminus udělá radost. Prostě když nakladatel zvolil nepaperbackový formát, udělal dobře. Ale hlavně, pokud hledáte spíše komornější detektivní příběh, ve kterém místo střetu civilizací jde spíše o souboj vyšetřovatele se zločinci, s Terminem nesáhnete vedle.

Běžná sekce: