Ultramarines: The Movie


V roce 2010 vyšel první a na nějakou dobu jediný plnohodnotný film postavený na příběhovém univerzu Warhammeru 40.000, animovaný Ultramarines: The Movie. Studio Codex Pictures, které jej produkovalo, pak v první polovině roku 2013 ukončilo svou činnost, zřejmě i kvůli neúspěchu tohoto snímku mezi širší diváckou obcí (a dále kvůli neplnění smluv ze strany partnerů).

Logo filmu

Ovšem stran údajného neúspěchu je Ultramarines filmem nejen pro každého fanouška Warhammeru 40.000.

Příběh sleduje jednotku kapituly Ultramariňáků, která odpovídá na nouzové volání ze světa, na kterém je posádka jejich blízkých spojenců z kapituly Imperiálních Pěstí.

V řadách čerstvě ustanovených bitevních bratří je patrné napětí z prvního boje jakožto plnohodnotných Ultramariňáků. Touha po boji ale těžce naráží v okamžiku, kdy první z nich začínají umírat. Na planetě totiž není něco v pořádku. Přežil vůbec někdo strašlivý masakr?

Ukázka z filmu

Nemá cenu prozrazovat víc z příběhu, vychutnejte si ho sami. Rozhodně to není vyprávění, u kterého znáte hned na začátku rozzuzlení hlavní zápletky. A závěr filmu vás určitě v mnohém překvapí.

Přestože příběh trpí občasnými nelogičnostmi (byť pokud se v tom nebudete příliš "šťourat", tak vám to vadit vůbec nebude), hlavní kritiku sklidila zejména nepříliš propracovaná grafická stránka. Z mého pohledu je to ale zbytečná výtka – jakmile se ponoříte do filmu, nijak přílišně vás neruší. A s ohledem na to, že za filmem stálo sotva pár desítek pracovníků Codex Pictures je srovnání třeba s pár minutovými intry velkorozpočtových her z univerza Warhammeru 40.000 nespravedlivé.

Ukázka z filmu

Své k dokreslení atmosféry filmu jistě dodává i povedená hudba a zvuky, stejně jako nadabování hlasů jednotlivých postav profesionálními herci.

Je tak jednoznačně škoda, že už se zřejmě dalšího snímku od Codex Pictures nedočkáme. Je jasné, že by nešlo o klenoty světové kinematografie, ale to rozhodně nejsou ani knihy o Warhammeru 40.000 a přesto se jim podařilo získat si postupně přízeň fanoušků.

Nezbývá tedy než doufat, že se po současné vlně počítačových her s motivy Warhammeru chopí žezla nějaká další společnost nebo že se alespoň podaří dokončit nějaký z fanouškovských projektů. Byla by škoda, kdyby Ultramariňáci byli poslední kapitulou, která se nám dostala na obrazovky.

Běžná sekce: