Živí mrtví 1: Staré dobré časy


Když v roce 2003 vyšel v Americe první díl komiksové série Walking Dead, v českém překladu Živí mrtví, znamenal zrod nového kultu. Hororu, který vlastně nechce být hororem, spíše jakousi sondou do života lidí, kteří přežili katastrofu, která srazila lidstvo na kolena.

Obal knihyDokázali byste si představit, že se probudíte z kómatu uprostřed opuštěné nemocnice, jen aby se na vás za chvilku vrhla horda hladových zombie? Pokud jste viděli nějaký zombie film či hráli počítačovou hru s podobnou tématikou, tak asi ano. Jenže tady už se poté vše vyvíjí jinak.

Náš hrdina Rick se sice náležitě vyzbrojí tak, jak by se slušelo na policistu, ale rozhodně nevyrazí do ulic rozpoutat masakr na svých bývalých spoluobčanech, kterým náhodou chutná lidské maso. Prostě udělá to, co každý milující otec od rodiny. Vyrazí tu svou hledat. A přitom se drží tak daleko od zombíků, jak jen může.

Bez prozrazování dalšího děje vám mohu slíbit jen to, že tady žádnou masovou vybíjenou nepřátel nehledejte. Ačkoli ani o akci vás tento komiks neochudí. Prim ovšem budou hrát příběhy. Příběhy tak tragické, jaké jen doba pádu lidské civilizace do prachu může přinést.

Osvědčená černobílá kresba dodává příběhu na vážnosti i civilnosti. Nevyvolává ve vás strach nebo tíseň, spíš jen napětí, a podtrhuje celkovou snahu komiksu vyprávět opravdové lidské příběhy. Stejně tak jako scénář Živých mrtvých, který nás v prvním dílu této série provede překvapivě uceleným příběhem. Ale na jeho pozadí se rozbíhají další nitky táhnoucí se dál do budoucnosti, která ve světě Živých mrtvých nečeká každého.

Ukázka z komiksu

Pokud máte rádi survival horory, ale masového vyvražďování zombíků už jste se nasytili, tak je tato komiksová série z produkce nakladatelství Crew pro vás to pravé. Popularitu série dokazuje i seriál na její motivy natočený. Tak si tuhle jízdu nenechte utéct, protože patří k těm nejlepším komiksovým sériím, které u nás vycházejí.

 

Více o komiksu (včetně dalších ukázek) najdete na webu nakladatelství Crew

Běžná sekce: