Dominion


Znáte Dominion? Ne? A tvrdíte, že vás společenské karetní hry nedovedou už ničím překvapit? Pak byste si měli tuhle hru zahrát. Nedostala totiž cenu "Hra roku 2009" jen tak pro nic za nic.

Dominion je svým způsobem zajímavým mixem sběratelských a klasických společenských her. Od jedněch si bere velkou variabilitu, od druhých naopak jednoduchost. Je to hra, která vlastně funguje přesně opačně než takový Magic. Místo toho, aby se vám balíček karet zmenšoval, tak vám naopak roste.

Hra se příběhem odehrává počátku kariéry jednoho nevýznamného šlechtice, které chce rozšířit svá panství a získat tu největší moc. A tak jako nepříliš majetný aristokrat začínáte hru jen s malým majetkem - desítkou karet a za mince si můžete dokupovat další a další.

Dominion

Postupně se tak váš balíček rozšiřuje a objevují se v něm nejen bodovací karty a peníze, ale i karty akční, které vám umožňují provést – jak název napovídá – nějakou tu akci. Třeba dolíznout si další karty z balíčku, zahrát další akční kartu nebo trochu poškodit soupeře.

A kde je ta variabilita? Ta se skrývá ve výběru kombinace desítky akčních karet, se kterými budete hrát. Tvůrci hry vám několik základních kombinací doporučují, ale až se ohrají, můžete si vybrat vlastní. A to z celkem 24 různých druhů akčních karet. To je de facto nevyčerpatelná zásobárna kombinací.

Hra má jednoduchá pravidla, která mohou být trochu obtížnější při prvním čtení, ale rychle vejdou do krve. Dominion si můžete zahrát ve 2-4 hráčích a zabere vám okolo 20-40 minut, přičemž horní hranici se obvykle blíží hra dvou hráčů. Ve větším počtu totiž bývající dříve splněny podmínky, za kterých se začnou sčítat vítězné body a určuje se vítěz.

Dominion je hra, která umí opravdu chytnout. Navíc, pokud se vám přeci jen základní verze ohraje, si lze dokoupit celou řadu rozšíření, o kterých si třeba napíšeme zase příště. Mezitím přeji hodně štěstí při zúrodňování vašeho panství!