MERCS - Příběh a modely


Hra MERCS je na světovém trhu wargamingových her poměrně novým, ale už pevně usídleným produktem. Přenese vás do prostředí budoucnosti, ve které válčí o moc a zisk mocné korporace a jiné vlivné síly a pod vaše velení se dostanou malé jednotky elitních vojáků, kterým se říká MERCS. Tak račte vstoupit do světa pokročilých technologií a bitev závěru 22. století.

 

Příběhové pozadí

Voják MERCSPíše se rok 2183 po Kristu a jak tomu obvykle bývá, svět je jiný než ho známe (vzhledem k tomu, že v daném roce bude autorovi 197 let, obává se autor, že níže uvedené historické změny, již nebude moci ověřit. Tímto se za možnou mystifikaci všem budoucím generacím předem omlouvá).  Co se tedy vlastně stalo? 

Rok 2121 - v tomto roce se některé státy vzhledem k masivnímu outsourcingu potýkají s velkou nezaměstnaností a ve snaze se s krizí vypořádat odstraňují jako první Spojené státy americké veškeré zákonné zábrany týkající se fúzování velkých společností a s tím spojenou tvorbu monopolů. Evropa a Dálný východ brzy příkladu Spojených států následují. 

Rok 2145 – než si státy či kdokoliv odpovědný stihl uvědomit, co se děje, vzniklo na světě šestnáct mega korporací (multi-national mega-conglomerates) čili MEGAcons. Ty přesahovaly hranice jednotlivých států a v mnoha oblastech nahrazovali funkce státu (zdravotnictví, doprava, bezpečnost). Roku 2150 vzniká první korporátní stát, ten rozpouští veškeré armádní a doposud známé bezpečností složky a vytváří jeden jediný útvar známý jako MERCS (Military Economic Reconnaissance Counter Security). 

Rok 2154 – Většina států byla pohlcena MEGAcony a existuje už jen několik málo autonomních států. Jejich ekonomická síla či globální význam jsou skoro nulové.

2155 – 2183 – V průběhu této doby dochází mezi šestnácti mega korporacemi ke konfliktům, a to jak právním, tak vojenským. Výsledkem je zánik několika mega korporací či jejich sloučení se zbývajícími korporacemi. Zbylých devět mega korporací a dvě nekorporátní frakce lze nalézt níže.

 

Frakce

CCC

Území: Severovýchod USA

Hlavní konkurenti: Texico a Keizai Waza

 

Kem-Var

Území: Brazílie a Venezuela

Hlavní konkurenti: Texico, Ios

 

Voják USCRUSCR (United Soviet Corporate Republic)

Území: Rusko a Aljaška

Hlavní konkurenti: Keizai Waza, EUInc

 

EUInc. (European Union, Incorporated)

Území: Střední a jižní Evropa 

Hlavní konkurenti: Ios (ISS), FCC

 

Texico

Území: Panama, Mexiko, a Texas

Hlavní konkurenti: CCC, Kem-Var

 

EIC (East India Company)

Území: Indie, západní Čína a jižní Rusko

Hlavní konkurenti: USCR, sefadu, FCC

 

Sefadu

Území: Centrální Afrika

Hlavní konkurenti: EUInc, Ios, EIC

 

Ios (ISS)

Území: Středomořská oblast

Hlavní konkurenti: GCC, sefadu, Kem-Var

 

Keizai Waza 

Území: Japonsko, Indočína a Austrálie

Hlavní konkurenti: CCC, EIC

 

FCC (Free Corporate Control)

Území: Lost Margin (území bez korporačního vlivu)

 

GCC (Global Corporate Court)

Území: Velká Británie 

 

Hra a modely

V současné době je v MERCS hratelných osm frakcí. (CCC, Kem-Var, USCR, sefadu, Keizai Waza,FCC, Texico a IOS (ISS)) spolu s tím, že v průběhu podzimu roku 2012 půjdou koupit i další dvě zde uvedené. Výhodou této hry oproti jiným miniaturám jsou nízké náklady na to, aby člověk mohl začít hrát. 

Každá frakce má svou vlastní starter krabičku, ve které je šest základních figurek. V každé krabičce dané frakce budou vždy figurky stejné figurky (každá CCC krabička bude mít vždy plamenometčíka, Medika, Monkeywrenche, Snipera, Heavyho a Leadera). Jediný sběratelský úkon, který hráč může v současné době tedy učinit, je koupit všechny starter balíčky. Krom miniatur krabička obsahuje šest desetistěnných kostek, šest karet postav, kartičku pravidel a dvě kartičky terénu.

Starter Texico

Před samotným hraním je nutné klasicky figurky sestavit. Respektive některé figurky jsou jednolité, ale u některých je potřeba přilepit helmu, zbraň či jinou část výstroje. A miniatury je pak samozřejmě nutné také nabarvit. 

U některých figurek je i mírná možnost úprav, kdy si například vybíráte mezi dvěma typy přilby a podobně. Je samozřejmé, že pokud máte tolerantního protihráče, můžete hrát s neslepenými a nenabarvenými jednotkami, ale ochuzujete sami sebe a protihráče o herní zážitek. Jsou i jisté hranice. V případě, že chcete hrát se šesti korky od vína, doporučuje se sedět poblíž dveří a nezouvat se.

Figurky jsou detailní a dle toho, co říkají dlouholetí a o dost zkušenější hráči, patří svým zpracováním mezi špičku.

 

O systému hry a hraní MERCS v ČR v druhé polovině tohoto článku.

Oficiální stránky hry MERCS

Běžná sekce: