MERCS - Systém hry


Hra MERCS je na světovém trhu wargamingových her poměrně novým, ale už pevně usídleným produktem. Přenese vás do prostředí budoucnosti, ve které válčí o moc a zisk mocné korporace a jiné vlivné síly a pod vaše velení se dostanou malé jednotky elitních vojáků, kterým se říká MERCS. Tak račte vstoupit do světa pokročilých technologií a bitev závěru 22. století.

Pokud jste tak ještě neučinili, doporučujeme začít předchozím článkem o světě MERCS a základních informacích k modelům miniatur.

 

Systém hry

Voják MERCSDva hráči (zatím jsem neviděl hru hrát stylem 2v2) si zvolí frakci, za kterou budou hrát, pak si vyberou herní mód, například Deathmatch 3v3 či 5v5 nebo Objective. Předpokládám, že Deathmatch není třeba blíže popisovat. 

Objectives (úkoly): Hráči hodem kostkou zjistí, co je jejich úkolem na mapě. Jedná se o standardní úkoly, jako dones balíček na určité místo (opačnou stranu mapy) či ubraň určitý bod. Obě strany si pak ještě vyberou "tajný " úkol. Ten je specifický pro každou frakci a je na výběr ze tří možných. Většinou je spojen s určitou předností dané frakce. Například užít mrazícího granátu a danou jednotku oskenovat, či Assasinem u Kem-Varu zabít vůdčí figurku protivníka. Dle toho jak se Vám dané úkoly podařilo splnit, získáváte body. Za hlavní úkol je to až 5 bodů a za "tajné" úkoly až 2 body. 

Tyto úkoly jsou zatím neoficiálním materiálem vytvořeným jedním ze spolupracovníků hlavního autora. V průběhu příštího roku by měly vyjít oficiální pravidla a podklady pro kampaň a dále pak několik scénářů, které budou součástí kampaně, ale bude je možno použít i jako základ pro samostatnou oddělenou  hru. Krása MERCS tkví v tom, že existuje nespočet scénářů a to díky velmi schopné fanouškovské základně, ve které navíc tyto samotné scénáře oficiálně schvalují i samotní autoři. Tím je zaručena určitá úroveň kvality.

Výhodou MERCS je, že tuto hru lze hrát na dvourozměrném i trojrozměrném terénu. Trojrozměrný terén si určitě představí každý. Dvourozměrný terén může být například speciální podložka přímo od výrobce MERCS (zatím jsem se setkal jen s "missole silo" a "rafinery", tyto mapy jsou ale velmi těžko sehnatelné a reprint se očekává před vánoci) nebo jen na dostatečně velký papír nakreslený plánek. Za sebe mohu říct, že lze bojovat i na neuklizeném jídelním stole po večeři.

V momentě. kdy se setkají dva hráči, zvolí si typ hry a frakci za kterou chtějí hrát, stačí jen začít hrát.

Voják MERCSLosem, kostkou či hlasitým výkřikem se rozhodne, kdo začíná pokládat figurky na stůl jako první a kdo jako druhý. Výhodu má ten, kdo pokládá jako druhý, neboť může stavět svoje figurky adekvátně oproti soupeřovým. Před započetím hry pak mohou ještě oba hráči vzít jednu již umístěnou figurku a tu dle potřeby přemístit. 

Každé kolo (Round) začíná hody na iniciativu, kdy ke každému modelu je přiřazeno hozené číslo, či pro lepší přehlednost, rovnou položíme kostku s hozenou hodnotou k příslušnému modelu. Model s největším číslem má nejvyšší iniciativu a tak začíná jako první. Pokud jsou dvě stejně hozená čísla, rozhoduje o tom, kdo začíná ještě údaj na kartičce daného modelu (Reaction). Pokud jsou obě čísla stále shodná (oba modely mají stejný hod i hodnotu reakce) vyhodnotí se jejich tahy jako naráz prováděné. Oba modely se tak můžou navzájem souběžně zastřelit.

Když je model na tahu (Turn), volí si mezi pohybem (Move), bojovou akcí (Combat Action) či zdržením se (Hold). V rámci rozšířených pravidel pak existují  tři možné podakce, které jdou v rámci bojové akce zahrát. Jedná se o Overwatch, Supression a Bound, které hru posouvají značně dál a s tím i pohlížení na některé jednotky. Především na povolání Heavy a Sniper.

Ve hře fungují jen tři vzdálenosti a tři druhy krytu. Samozřejmostí jsou poziční modifikátory (útok z boku či z vrchu). Přestože by se někomu mohlo zdát, že hra pak nenabízí příliš mnoho možností, opak je pravdou. Autor hry je bývalým příslušníkem Navy Seals a právě souboje malých vojenských skupin je to, co se snaží MERCS především zprostředkovat a daří se mu to skvěle. Díky nekomplikovaným pravidlům se totiž hráč více může soustředit na taktiku a svou celkovou strategii.

 

Voják MERCSMERCS v ČR

Hra MERCS je velice mladá, ale díky svým přednostem má svižně rostoucí komunitu. Za hlavní české sídlo MERCS lze pak považovat prodejnu Tomovy Hry (www.tomovyhry.cz), kde se hře s pozorností věnují a již uspořádali několik turnajů. Případný zájemce se tak může v klidu do herny zajít podívat na modely, které mají vystavené ve vitrínce. Pro informace o hře pak doporučuji navštívit oficiální stránky www.mercsminis.com či velmi nedávno spuštěné české stránky www.mercshra.cz. Jakékoliv další dotazy ke hře, lze zasílat na boocheck@mercshra.cz.

 

Pevně doufám, že se v budoucnu potkáme na bojišti!

Běžná sekce: