Univerzum Star Wars


Fenomén, kterému se nejen ve sci-fi může jen máloco vyrovnat, ohromná studnice fantazie i stroj na peníze, to je univerzum Star Wars. Za 35 let, které uplynuly od vydání prvního z filmů, bylo prostředí Star Wars neuvěřitelně příběhově prohloubeno a na svém kontě má nejen šestici filmů, ale i seriály, hry, knihy či komiksy.

Logo Star Wars

U zrodu této space opery stál režisér George Lucas, pod jehož vedením mezi lety 1977-1983 vyšla úvodní filmová trilogie vyprávějící o svržení diktátorského Impéria a nastolení opětovného galaktického míru. Filmová série přinesla na svou dobu strhující zvláštní efekty vesmírných bitev či soubojů se světelnými meči a zaznamenala obrovský úspěch.

Trvalo dlouhých 16 let, než se George Lucas opět vrátil ke Star Wars. Mezitím se okolo tohoto univerza rozvinulo bohaté podhoubí fanoušků. A samozřejmě různorodých vydavatelů, kteří začali spoluvytvářet Expandované univerzum, nespočty příběhů a informací stojících mimo hlavní filmové zpracování. 

Díky zápletkám z her, knih a komiksů Expandovaného univerza se tak můžete dozvědět o mnoha událostech, které se ve filmech neobjevily, o dějinách galaxie i o tom, co se dělo po porážce Impéria. Stejně tak poznáme mnohé další obyvatele vesmíru a bezpočet exotických světů.

Souboj silovými meči - artwork ze hry Star Wars: The Old Republic

Byla to nicméně druhá trilogie, dějově předcházející té původní, co přeneslo Star Wars do nového tisíciletí a přiblížilo jeho univerzum mladším divákům. Filmy uvedené do kin mezi lety 1999-2005 vyprávěly příběh o tom, jak se mladý nadějný rytíř Jedi obrátil na temnou stranu Síly a postupně se z něj stal hlavní protivník hrdinů o šestnáct let starší trilogie, Darth Vader.

Pro fanoušky sci-fi, ale i mezi lidmi, kteří jinak fantastice neholdují, je ale vyprávění o filmových trilogiích Star Wars jako nošení dříví do lesa. Ale nebojte, tohle je jen takový úvod, v dalších článcích o tomto fenoménu si představíme příběhy, o kterých jste možná dosud ještě neslyšeli.

Běžná sekce: