Začínáme s Flames of War


V předchozím článku jsme si představili herní systém Flames of War od firmy Battlefront. FoW je českých krajích stále populárnější, o čemž svědčí i vysoká účast na Flames of War Czech Nationals. Tento článek se pokusí pomoct lidem, kteří se o Flames of War zajímají a chtěli by začít, ale zatím neví, jak si vybrat armádu a kde všude se dají miniatury do FoW na dnešním trhu sehnat.

 

Výběr roty (Company)

Flames of War v akciPrvní krok ke zvolení armády je volba období, v mnoha městech, ve kterých se FoW hraje, má jedno ze tří období hry hlavní roli - tzn. hraje ho nejvíce lidi (například Praha, pokud vím, je spíše zaměřena na Mid-war -  konkrétně na tažení v Severní Africe).  Ale všeobecně pokud začínáte s Late-war (čili s obdobím 1944-45) většinou na protivníky narazíte. 

Pak si musíte vybrat národ, většina lidi volí podle osobních preferencí - někdo rád Němce, další Rusy a jiný zase Američany. Můžete si samozřejmě vybrat i některý z "minoritních" národů -  třeba Finy, Maďary nebo Kanaďany. Každý národ má krom vlastních jednotek i vlastní speciální pravidla, která ho dělají unikátním. 

Posledním krokem, který je třeba udělat, je vybrat typ roty a rotu samotnou. Celkově se roty dělí do několika kategorií – Fortifited, Infantry, Mechanised a Tank. Každá z kategorií rot má své výhody i nevýhody a většinou značně ovlivňují Váš Support.

Ovšem to, že si vyberete například Infantry company, neznamená, že nemůžete mít tanky. Typ spíše ovlivňuje jádro vaší armády. Samotný výběr konkrétní roty pak ovlivňuje spíše osobní preference (pokud je někdo fanda Bratrstva neohrožených, pravděpodobně sáhne po amerických paragánech, další si vybere Britské tanky v Severní Africe a tak dále), možností je mnoho a je na každém, co si postaví.

 

Stavba roty

Armylisty a schémata pro sestavení armády naleznete v Inteligence booku pro dané období – například pro Late-war Spojence je ideální kniha Turning Tide, která se zaměřuje na spojenecká vojska během bojů v Západní Francii. Pokud si naopak chcete vybrat Němce na východní frontě, je vhodné zvolit knihu Grey Wolf, která je podobnou kompilací jako Turning Tide. 

Flames of War v akci

Mimo to existují i menší knihy, které se zaměřují jen na konkrétní bitvy či operace – Bridge Too Far, Cassino nebo třeba Devils Charge!. Krom těchto placených knih najdete na stránkách Flames of War i armylisty zdarma, ty se většinou později stanou součástí nějaké knihy, ale i tak je to příjemné plus. 

Poslední možností je Force book, který je součástí hlavních pravidel - zde  naleznete několik základních rot (pěchota, mechanizovaná pěchota i tankové roty) pro čtyři základní národy (Anglie, Německo, USA a Rusko).

Na příslušné stránce pak naleznete diagram, jak rotu sestavit. Základem každé roty je Company HQ  a většinou dvě základní Core čety, které se liší podle typu roty. Pěchota tam nalezne pěší čety, naopak německá rota těžkých tanků zase pro změnu Tigery. Co přidáte dál už je na Vás.

Flames of War v akci

Co nakoupit?

V současné době, ke konci roku 2012, vychází starter Open Fire, který poskytne za směšnou cenu cca 1400 Kč dvě plně hratelné malé armády.

Spojenecká část starteru obsahuje dvě čety britských Shermanů (6 tanku Sherman V a 2 tanky Firefly na ničení těžkých tanků) a četu amerických výsadkářů. Německá část pro změnu obsahuje četu tří samohybných děl StuG G, dvě čety pěchoty a jednu sekci dvou děl Pak40. To oběma hráčům dává dle Forces book armády o bodové hodnotě cca 800 bodů.

S těmito armádami je snadné naučit se základní pravidla a poté pokročit k dalším pravidlům, jako jsou Air Support či dělostřelectvo. Kromě těchto modelů obsahuje starter pravidla, průvodce pro rychlou hru, terén z kartónu, odpalovací rampu raket V1, tokeny a kostky.

Obsah starteru Open Fire

Další možností je menší baliček pod názvem Achtung! obsahující pouze pětici tanků, pravidla, quickstart guide a několik kostek. Tento set je opravdu pouze na vyzkoušení základních mechanik hry, nebo pokud chcete modely tanků, které tento menší starter obsahuje. 

Jednou z možností jak rychle začít jsou tzv. Company boxy pro pěší roty, které většinou obsahují Command a Core čety, případně Weapons čety, jako jsou kulomety a podobně. Tyto boxy se většinou cenově pohybují kolem 1000 Kč a umožní Vám rychle postavit armádu.

Poslední možností je pak začít nakupovat přesně to, co potřebujete a kupovat po modelech či četách, tento způsob je asi nejnákladnější, ale zase nakupujete přesně to, co potřebujete.

 

Neoficiální modely a problémy s nimi

Flames of War v akciDíky internetu a skutečnosti, že se hry z druhé světové války hrají v měřítku 15 mm už mnohem déle než Flames of War existují, je řada výrobců, kteří prodávají mnoho různých jednotek od pěchoty, přes tanky až po letadla.  

Battlefront v nedávné době změnil politiku týkajících se těchto modelů na oficiálních turnajích a vyžaduje alespoň 50% armády tvořené jejich modely. U nás se toto omezení tuším týká pouze turnaje Nationals, při prvních Nationals hráči bez splnění této podmínek hrát mohli, ale nedostali body za barvení. S dotazem, jak se nyní bude v této otázce postupovat dál, se musíte obrátit na hernu Mephit, která tento turnaj organizuje.

Při hraní mimo turnaje však tento problém nemusíte vůbec řešit a prostě koupíte modely, které se vám líbí – ať už od Battlefrontu nebo například od firmy Forged in Battle, či Skytrex.

 

Zajímavé odkazy

http://www.flamesofwar.com/Default.aspx?tabid=108 - PDF s armylisty na stránkach Flames of War.

http://www.fowlists.blogspot.cz/ -  online armybuilder pro Flames of War.

http://www.easyarmy.com/ - oficiální armybuilder pro Flames of War – placený, ale přehlednější. Včetně diagramu z knih, některé listy jsou zdarma (převedené z PDF nebo z hlavních pravidel).

http://www.wwpd.net/ -  blog zabývající se Flames of War. Naleznete zde mraky battlereportů, a tuny různých článku od taktik až po modelování (v angličtině).

 

Vybraní výrobci neoficiálních modelů

http://www.skytrex.com/151/15mm-command-decision/

http://www.quickreactionforce.co.uk/

http://www.forgedinbattle.com/index.php?cPath=22

http://theplasticsoldiercompany.co.uk/

Běžná sekce: