Dystopian Wars


Dystopian Wars, to je wargamingová hra z dílny britské společnosti Spartan Games. Hra simuluje boje těžké techniky - lodí, letadel a tanků – ve steampunkové alternativní minulosti druhé poloviny devatenáctého století. Jako taková hra nabízí přehledný herní systém a spoustu pěkných modelů.

Logo hry Dystopian Wars

Svět Dystopian Wars ovládá několik velkých mocností. Za některé můžete hrát už teď a další budou výrobcem postupně vydávány. Zatím se můžete postavit do čela armády Britského království, velet jednotkám Pruského císařství, útočit v čele vojáků Říše planoucího slunce, vést vědce z Kovenantu Antarktidy, bránit svá území jako velitel Federalizovaných států Ameriky či řídit pokročilou techniku Republiky Francie. 

Celkem šest z plánovaných devíti hlavních frakcí tak čeká na vaše rozkazy. Každá přichází s unikátními technologiemi, jednotkami i charakteristickým vzhledem. Stejně tak má ta která mocnost svá specifika a jasně definovaný způsob boje. Každá frakce disponuje nějakou specialitou, ale zároveň v něčem zaostává. Hráč si tak podle toho všeho musí pečlivě volit své jednotky a následně i herní taktiky.

Pruská námořní skupina

Vaše bitvy se přitom odehrávají na souši, ve vzduchu i na moři. Hráč má na výběr ze všech typů jednotek. Krom těch standardních jsou ve hře i ponorky, obří roboti a různé další zajímavé bojové stroje. 

 

Základní herní mechaniky

Hra je díky příjemné svižná střídavé aktivaci modelů/jednotek, takže nemusíte čekat, až si protihráč rozmyslí a provede všechny své tahy. Při střídavé aktivaci každý hráč aktivuje jednu švadronu nebo jeden velký model, a pak je na tahu protihráč. Aktivace je normálně složená z pohybu a útoku.

Většina modelů má setrvačnost a musí se na začátku pohybu pohnout o předepsaný počet palců přímo rovně. A právě tohle je na hře zábavné, protože je nutné dobře promýšlet pozice modelů, aby při povinném setrvačném pohybu nedošlo ke kolizi.

Po povinném pohybu se už model může hýbat libovolně, ale zatáčení je omezené šablonou s maximálním otočením. Čím větší model, tím větší šablona, takže ty opravdu masivní modely mají poloměr otočky skutečně veliký.

Americká pozemní skupina

Jakmile hráč dokončí pohyb modelů, může zahájit střelbu. Při té se vychází z výzbroje, kterou má každý model popsanou na své kartě. Zbraně mají daný počet útočných kostek (AD), které klesají podle poškození modelu.

Zde přichází na řadu další zajímavá mechanika, kterou Spartan Games pojmenovali výbušné kostky (Exploding Dices). Tato herní mechanika se stará o to, že kdykoliv padne na kostce při útoku číslo 6 (Dystopian Wars používají D6), tak se to počítá za dva zásahy a hráč přihazuje další kostku. Pokud mu padne další 6, tak jsou to opět dva zásahy a příhoz další kostky. Tímto mají i slabší modely určitou šanci poškodit velké cíle.

Dále jsou ve hře herní prvky jako například generátory. Kupříkladu štítové generátory mohou ochránit model před poškozením, tesla generátory zase model zrychlí v pohybu a podobně. Zajímavou část hry je třeba i souboj posádek modelů (Boarding).

Japonská mechanická ponorka

Zhodnocení

Dystopian Wars mají pro hráče řadu pozitiv:

  • Hra má přehledná a snadno pochopitelná pravidla.
  • Každá armáda nabízí velmi široké spektrum jednotek.
  • Modely nejsou drahé a hráč má vstupní náklady okolo tisíce korun.
  • Průběh hry je svižný a hráči se nenudí.
  • Armády mají dost výrazné silné a slabé stránky a hra přitom zůstává příjemně vyvážená.
  • Vydávají se stále další armády (chystá se ještě Osmanská říše, Ruská koalice či Liga italských států).

Dystopian Wars je příjemným zpestřením herní scény. Od dob vedlejších her z tvorby Games Workshop (Battlefleet Gothic, Warmaster či Epic Armageddon) se v naší domovině neprosadila žádná wargamingová hra s modely simulujícími střety opravdu velkých armád a ne jen potyčky jednotek, jako u většiny u nás populárních wargamingových her – Warhammeru 40.000, Warhammeru Fantasy Battles či Infinity. A Dystopian Wars ukazuje, že prosadit se mezi konkurencí skvěle zvládá. Takže pokud vás herní systém zaujal, zkuste si ji.

Běžná sekce: