Potulný rytíř


Obálka komiksu Hra o trůny je fenomén, který sahá už daleko za knihy i jejich seriálovou adaptaci. A samozřejmě netrvalo dlouho, než dorazil i do českého komiksového světa. Jak ale snadno pochopíte z mohutnosti svazků či délky seriálu, není to úplně nejjednodušší látka na komiksové zpracování. Naopak. Proto když se podaří najít příběhy z tohoto světa, které jsou pro takové účely vhodné, jde pro nakladatele takřka o poklad.

A takovým pokladem jsou v tomto případě tři povídky o rytíři Dunkovi a jeho panošovi Eggovi, kteří ve skutečnosti vůbec nejsou těmi, za které se vydávají. Ve svých třech víceméně nezávislých dobrodružstvím putují Sedmi královstvími několik desetiletí před příběhem Hry o trůny, ještě za doby, kdy jim vládli Targaryenové. Jak se ale ukazuje, o trůny se hrálo vždy a do téhle hry se zapletou i Dunk s Eggem.

Na rovinu, Potulný rytíř, který zpracovává děj první z povídek, není po grafické ani scénáristické stránce nijak nadprůměrný. Co z něj asi bude činit vyhledávaný artikl, je svět Hry o trůny a fakt, že na čtenáře nečeká série delší než tři knihy (alespoň dokud G. R. R. Martin nedopíše pokračování dobrodružství Dunka a Egga, což plánuje) – respektive dvě, pokud platí informace o tom, že byly doposud do podoby komiksu převedena jen první dvě povídky.

Na druhou stranu, Potulnému rytíři nelze upřít snahu o originální pohled na tento svět a nejde tak o nějakou kopii populárního seriálu - což by ani nešlo, protože komiks je staršího data než televizní adaptace. Takže stylizace rytířského světa je přeci jen o nějaké to století dále než v seriálu, což ale nepůsobí nijak zvlášť rušivě.

Ukázka komiksu

Potulný rytíř je příjemnou oddechovkou, určenou především pro fanoušky Hry o trůny, kteří dokáží ocenit další rovinu obsaženou v příběhu, tedy jeho zasazení do oblíbeného světa. Díky tomu se z jinak průměrného komiksu může pro mnohé stát celkem černý kůň.

Běžná sekce: