Princezna Mononoke


Jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších japonských animovaných filmů, tím je bezesporu Princezna Mononoke, celovečerní počin studia Ghibli pod vedením Hayao Miyazakoho, uvedený v roce 1997. Toto historicko-fantazijní drama v sobě nese (podobně jako třeba novější Avatar) kulturní i environmetální poselství o konfliktu lidí a přírody i snaze o jejich soužití. Mezi oběma snímky, Princeznou Mononoke a Avatarem, přitom naleznete mnohem více propojení, než jen tato.

Princezna Mononoke

Film se odehrává v historickém Japonsku, které je však okořeněno velkou příměsí prvků fantasy. Jeho příběh vypráví o princi Ashitakovi, který při obraně své rodné vesnice podlehne strašlivému prokletí kančího démona Naga a jeho nucen se vydat na dlouhou cestu za spásou nejen sebe, ale i celé země. Při svém pátrání nachází příčinu veškerých problémů ležící v konfliktu lidí a pradávného lesa. V pradávných zvířecích bozích, již dlouho spolu s přírodou utlačovaných, začíná doutnat hněv, ve kterém neváhají s lidmi bojovat. Jejich nepřátelé však mají mnohem lstivější plán, který by celou válku vyřešil jednou pro vždy.

Podrobněji se o ději, kvůli vašemu diváckému zážitku, nemá cenu rozepisovat, pokud se rozhodnete na Princeznu Mononoke podívat, tak vás čeká několik nečekaných zvratů a překvapení, které by byla škoda odhalovat. Nakonec však zjistíte, že tady na žádné zcela černobílé charaktery nenarazíte, i ti, kteří zde fungují jako záporné postavy, si většinou dokáží alespoň částečně získat vaše sympatie.

Obyvatelé lesa

Neboť jejich jednání je často vedeno důvody, které, byť sobecké, působí neobyčejně lidsky. Snímek je vlastně i takovým exkurzem do japonské kultury a umění, která se svým vztahem k okolí v mnohém liší proti té evropské. A tak třeba tam, kde by tvůrci z Evropy umístili další akci, dávají Japonci pohledy na klidně se vlnící stébla trávy. Možná tak některé toto dílo inspiruje pro krátké zamyšlení, ale jiným stejně tak dobře poskytne zábavu na volné odpoledne - znakem kvality totiž je, že vás nenutí ani k jednomu.

Pokud jste tedy dosud neměli s tímto filmem čest a máte rádi fantastiku, určitě by vás toto dílo nemělo minout, téměř každý si v něm totiž přijde na své. Důkazem jeho výjimečnosti může být i řada ocenění, která toto anime obdrželo od kritiky i diváků.

Princ Ashitaka

Běžná sekce: