Solomon Kane 1: Ďáblův hrad


Jsou komiksy, které si hrají na to, že jsou děsivé. A jsou komiksy, které vyvolávají nepříjemné pocity v okolí žaludku už jen, když se podíváte na jejich kresbu. A takový je i první příběh komiksové adaptace příběhů Solomona Kanea, Ďáblův hrad.

Obal knihyVýznamnou roli v tom jistě hraje i hlavní hrdina. Těžko říci, jaký vztah si k němu vybudujete. Jako každý hrdina se staví hrůzám terorizující bezmocný lid. Na druhou stranu však sympatiemi zrovna neplýtvá. Je chladný, odměřený a jakýkoli náznak hříchu trestá v nejlepším opovržením a v nejhorším rychlou ranou mečem.

Solomon Kane je puritán. Svět pro něj neskrývá radost, ale nekonečné truchlivé údolí, kterým ho žene jen jeho božské poslání vyhánět z něj zakořeněné zlo. Solomon Kane není jako ostatní  hrdinové z pera Roberta E. Howarda. Na rozdíl od Conana si dokáže držet až nepříjemný odstup a srdce má chladné jako led. A tento komiks to dohání k dokonalosti.

V podání scénáře Scotta Allieho mu sice jakožto hlavní postavě budete držet palce. Ale u toho asi zůstane. Solomon Kane prostě není takový ten typický bodrý vtipkující chlapík s přátelskou povahou, ale muž, kterého zocelil jeho krutý svět až do morku kostí. Tedy nikdo, koho byste asi chtěli za známého.

I kresba Maria Guevary komiksu dodává jeho hloubku. Mě osobně příliš nesedla, zvlášť občasné asymetričnosti v anatomii postav. Rozhodně však nejde o nic výjimečně rušivého, co by vám kazilo dojem z této místy až děsivé knihy.

Pokud máte rádi napětí okořeněné lehkým hororem, pak je Ďáblův hrad komiksem přímo pro vás. A až se ponoříte do jeho příběhu, nezapomeňte, že nic není na první pohled takové, jak se zdá. A zlo může číhat všude.

Ukázka z komiksu

Rozsáhlou ukázku najdete na webu Comics Centrum.

Běžná sekce: