Webkomiksy Star Wars: The Old Republic


Mezi oblíbené formy propagace vysokorozpočtových herních titulů už dávno nepatří jen nádherně animované trailery, ale i použití jiných médií. Pro multiplayerovou Star Wars: The Old Republic se tvůrci z Bioware dohodli na spolupráci s Dark Horse Comics, nakladatelstvím už dlouho vydávajícím komiksy z univerza Hvězdných válek, a stvořili rovnou dvojici volně přístupných webových komiksů.

Teneb Kel, hrdina prvního z komiksůOba se odehrávají v událostech před příběhem samotné hry, který se odvíjí zhruba 3 500 let před dějem filmové série Star Wars, za období Staré republiky, která musela za svou existenci bojovat s mocným Sithským impériem. Vše přitom započalo znovuobjevením se sithských sil, které dobyly Korriban, svůj domovský svět.

O právě v letech po tomto náhlém otřesu a rozpoutání války, ve které je Republika těžce zkoušena, se odehrává první z komiksů, Blood of the Empire. Sledujeme v něm osudu Teneba Kela, sithského učně, který je v nemilosti kvůli zradě svého učitele. Dostává tajnou misi, která je posvěcena samotným Imperátorem a jejíž neúspěch by znamenal ohrožení jeho dlouholetých plánů. Teneb nemá na výběr a i pokud uspěje, je jeho osud stále nejistý.

Druhý z webkomiksů, Threat of Peace, je příběhem na pozadí události o několik desítek let pozdější, mírové dohody mezi Republikou a Impériem, jen několik roků před samotnou hrou. Republika byla za nevýhodných podmínek donucena uzavřít mír, ale zdá se, že se s ním všichni tak zcela nespokojují. Spletitý příběh, tentokrát vyprávěný zejména z pohledu rytířů Jedi, pak odhaluje, že zrada může číhat na nečekaných místech.

Obě díla jsou vytvořena v moderním kolorovaném stylu a zapadají do jiných výtvorů od Dark Horse Comics, tedy klasické americké mainstreamové komiksové tvorby. Kresba sice někdy pozlobí určitou nedokonalostí, ale celkově neurazí a vtáhnout do děje a akce rozhodně umí.

Příběhy samotné jsou dost odlišné nejen svým zasazením. Mají sice přibližně stejnou délku (celkově asi přes 80 stránek každý, což už je pořádná porce čtení), ale Blood of the Empire se vyznačuje značně jednodušším příběhem z hlediska počtu dějových linií. Threat of Peace jich totiž odhaluje tolik, že je v nich, v postavách a v místech celkem snadné se i lehce ztratit. Na druhou stranu, konec prvního díla je přeci jen trochu očekávatelný, ačkoli svá překvapení také nabídne. Ovšem Threat of Peace vás s rozuzlením napíná do posledního okamžiku, byť i za cenu lehkých nelogičností a zkratkovitosti závěru.

Dramatické události ze začátku druhého komiksu

Co se týče jazyka, tak samozřejmě počítejte s angličtinou. Rozhodně se ale v dialozích neskrývají nějaké zákeřnosti – ostatně akce vesměs střídá akci. A pokud se v tomhle cizím jazyce necítíte úplně jistí, pak vám určitě bohatě pomůže jakýkoli slovník a selský rozum. Na žádné složitosti takřka zaručeně nenarazíte.

Celkově lze četbu téhle dvojice děl rozhodně doporučit. Na internetu na takové webkomiksy narazíte jen stěží a to ani nezmiňuji lákavé prostředí Hvězdných válek. Navíc dostanete příležitost na stejném poli srovnat s amatérskými webkomiksy i profesionální tvorbu a zase si trochu rozšíříte obzory. A pokud si chcete vychutnat odpoledne, které strávíte s těmito webkomiksy, opravdu do detailu, určitě si přehrajte některý z četných trailerů ke hře, alespoň ty představující děj přede hrou rozhodně stojí za to.

Běžná sekce: