Drsná škola


Drsná škola je opravdový formát.  Je to dílo, za které dostali v roce 1991 jeho tvůrci Frank Miller a Geof Darrow Eisnerovu cenu pro nejlepšího spisovatele a kreslíře. Co je ale úvodním tvrzením míněno hlavně, je to, když ji vezmete do rukou. Tohle není žádná malá knížečka, na čtení Drsné školy budete potřebovat obě ruce – nebo hodně prostoru na stole, kam ji chcete položit.

Obálka komiksuA je to dobře. Velký formát tomuhle komiksu prostě sedí. Díky němu může vyniknout mravenčí práce restaurace komiksu do původní podoby, která pod vedením Comics Centra trvala dva a půl roku. Takže žádná roztřesená kresba, ale to nejlepší z amerického komiksu počátku devadesátých let.

Drsná škola se odehrává v daleké (nebo blízké?) budoucnosti, kde už lidstvo dávno upustilo od snahy být lepším a lepším. Je to svět plný sexu, robotů a nekompromisního prosazování moci. Je to svět, který pro kulku nebo ránu pěstí nejde daleko.

A právě v takovém okamžiku komiks začíná, žádný poklidný úvod, ale naprostý masakr, za nímž stojí právě náš hrdina. Který má co skrývat – i sám před sebou.

Autorem Drsné školy je Frank Miller, scénárista, který stál za mnohým z toho nejlepšího, co nám uplynulých dvacet let komiksu přineslo (Sin City, 300: Bitva u Thermopyl). V této knize má k ruce i znamenitého partnera. Kreslíř Geof Darrow uchvacuje neskutečně detailní kresbou, která na velkém formátu, ve kterém Drsná škola u nás vyšla, úžasně vyniká.

Psychadelický příběh o lidské budoucnosti, ale i hodnotách a touze po svobodě, a úchvatná kresba. Pokud máte chuť si odskočit k opravdové klasice, máte ji přímo před sebou. A věřte mi, že ji rozhodně nepřehlédnete.

Ukázka z komiksu

Ukázku Drsné školy si můžete prohlédnout zde na webu Comics Centrum.

Běžná sekce: