Přísežný meč


Přísežný meč je pokračováním dobrodružství sera Duncana Vysokého a jeho panoše Egga, příběhů odehrávajících se několik desetiletí před dějem populární Hry o trůny. I tentokrát komiks zpracovává stejnojmennou novelu od G. R. R. Martina, po Potulném rytíři, ve kterém jsme se dozvěděli, jak se setkali oba hlavní hrdinové a jak Dunk přišel ke svému rytířskému titulu, se dostáváme daleko na jih a daleko od vysoké politiky.

Obálka komiksu Jak se však ukazuje, v Západozemí se nebojuje jen o trůny, ale i o zdánlivě malicherné zbytečnosti a kousky půdy. I malý lord může cítit velkou křivdu a mezi dvojici takových se dostávají i Dunk s Eggem. Jak si s tím poradí, prozrazovat nebudu, nicméně musím říct, že se máte na co těšit.

Oproti Potulnému rytíři Přísežný meč rozhodně vyniká lepším a ucelenějším příběhem. Trochu přízemnější prostředí umožňuje Dunkovi vyniknout a konečně se stát hybatelem děje. S tím, že kresba se kvalitou nijak nepohoršila, to vede k jasnému konstatování, že Přísežný meč je rozhodně lepším zážitkem než první díl. Dokonce lze i říct, že překračuje hranice díla, které má za účel pouze pobavit a místy nabízí i hlubší rovinu. Toto zlepšení ale nutné připsat především Martinovi jakožto autorovi předlohy.

Jediné, co vám může na Přísežném meči vadit, je fakt, že spolu s ním komiksová adaptace Dunkových a Eggovým příběhů končí. Na Tajemného rytíře se bohužel už nedostalo, což je rozhodně škoda, protože v něm by komiksové čtenáře čekal další dobrodružný zážitek. Náplastí na tento fakt je alespoň to, že jednotlivé novely jsou poměrně samostatné a nezávislé a nečeká vás díky tomu nepříjemně otevřený konec.

Přísežný meč lze všem fanouškům Hry o trůny rozhodně doporučit. Sice se v něm nesetkají s oblíbenými hrdiny hlavní série knih (či seriálu), ale alespoň mohou nahlédnout za oponu a zkrátit si čekání na pokračování Hry o trůny, Přísežný meč totiž rozhodně stojí za pozornost.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: