Usagi Yojimbo 21: Matka hor


21. díl série dobrodružství dlouhouchého samuraje přináší celkem samostatně stojící příběh o starých rodinných sporech, přátelství i zradě. V případě, že jste z nějakého důvodu přeskočili několik dílů Usagiho nebo se sérií začínáte a nechcete od prvního dílu, je Matka hor po dlouhé době ideálním kusem nevyžadujícím hlubokou znalost předchozího.

Obálka komiksuPříběh se odehrává v odlehlé oblasti provincie klanu Geishu a částečně i v jeho sídelním městě. Hlavní roli bude hrát krom našeho samuraje Usagiho jeho osudová žena, samurajka Tomoe a osobní páže lorda Noriyukiho, mladý Motokazu. A na scénu proti nim vstupuje nový protivník, který se stává nemesis a prokletím Tomoe.

Matka hor je napínavá od začátku do konce, bez jakýchkoli možných odhadů, jak může celé nebezpečné dobrodružství dopadnout.

Na druhou stranu, přes napínavý a překvapivý příběh, nepatří Matka hor mezi ty úplně nejlepší z předchozích dvaceti dílů. Není špatná, to ne, ale postrádá hloubku a sílu třeba Ostří trav. Nebýt nedávných dílů, šlo by snad říct, že Usagimu dochází dech a Stanu Sakaiovi nápady. Takto ovšem Matku hor můžeme považovat za předstupeň a rozjezd dalších příběhů, které se z Matky hor rozvinou.

Ukázka komiksu

Matka hor samozřejmě není bez originálních prvků, zrádná činnost krytá údajnou morovou nákazou v odlehlé oblasti příběh úžasně rozjíždí, pak však chybí větší gradace příběhu. Závěrečné stránky ovšem nakonec dávají příslib, že se máme v sérii ještě na hodně co těšit.

V závěru jen zopakuji – Matka hor je po dlouhé době zase relativně nezávislým dílem série. Ideálním pro ty, kteří se nechtějí pouštět do celé série a spíše zkouší jednotlivé zajímavé komiksové knihy. Matka hor jim ukáže, kde se pohybuje Usagi po dvou desítkách knih – a kam se posunul a hlavně rozvinul od prvního dílu.

Běžná sekce: