Webkomiks Shakes & Fidget


Shakes a Fidget je satirický fantasy webkomiks německého původu, tvořený dvojicí Marvin Clifford a Oskar Pannier, původně vzniklý jako parodie na svět World of Warcraft. Poté co si však rychle získal na popularitě, začal se od své inspirace oddalovat, čemuž jistě napomohl i spor o autorská práva vedený přímo se společností Blizzard, vlastníkovi práv k Warcraftu.

Shakes a Fidget

Webkomiks, který začal vycházet v roce 2007, popisuje bláznivé příhody dvojice nešikovných a ne zrovna odvážných dobrodruhů, lidského bojovníka Shakese a gnómského kouzelníka Fidgeta. Prostředí, ve kterém se jejich eskapády odehrávají, si vzalo mnohou úvodní inspiraci v již zmíněném World of Warcraft, ačkoli jako zdroj nezapře ani další fantasy ságy a filmy - třeba Pána Prstenů. Příběhy jsou stavěné na vtipu a parodii, kterou většinou zastanou nehody či neveliká odvaha dvojice hlavních hrdinů. Kresba využívá jasných pastelových barev, a tak i ona je vlastně částečně odrazem inspirace ve World of Warcraft, který taktéž temnými odstíny neoplývá. Vše je navíc podpořeno karikaturistickými podobami všech stvoření.

Shakes a FidgetJednotlivé příběhy Shakese a Fidgeta mají délkou od jednoho dílu po několik desítek - někdy staví jen na situaci, jindy vyprávějí příběh. Komiks má ke konci roku 2011 dvě řady příběhů - původní "Rote Staffel" (Červenou sezónu) z dílů notně inspirovaných World of Warcraft a novou "Boon Stories", která už je mnohem originálnější. Kvůli zmíněným právním problémům s Blizzardem bylo vydávání webkomiksu i dočasně přerušeno a vynutilo se konečné ukončení "Červené sezóny".

Další příběhy se tak přenesly do nového světa. Originalita je ostatně to, co museli tvůrci ukázat, pokud chtěli na svém úspěchu i profitovat. Díky tomu si teď můžete nejen koupit spoustu fanouškovských předmětů v e-shopu, ale i zahrát online hru na motivy jejich díla. S novou řadou se i lehce změnila kresba, bylo přeci jen vidět, že během nucené přestávky se tvůrci komiksu dále vyvíjeli v práci na svých dalších tvůrčích dílech.

Pokud vás toto krátké představení zaujalo, určitě se na některé díly podívejte. Nový vychází vždy pravidelně v polovině měsíce na oficiálních stránkách. Pokud však neumíte německy, můžete začít s některými z četných českých překladů tohoto komiksu, která vás jistě zabaví a často i rozesměje. Shakes a Fidget patří k tomu nejlepšímu, na co můžete na internetu v rámci fantasy parodií narazit. Po pár přečtených dílech to jistě potvrdíte i vy.

Oficiální stránky webkomiksu

Běžná sekce: